«

»

KÖYCEĞİZ’DE SEL

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde Cuma akşamdan başlayan ve Cumartesi sabah saatlerine kadar etkili olan şiddetli yağış nedeniyle Kargıcık Çayı taştı. Edinilen bilgiye göre, Cuma akşam başlayan ve Cumartesi sabaha kadar etkisini sürdüren şiddetli yağış Muğla’nın Köyceğiz ilçesi ve bazı köyleri olumsuz etkiledi. Köyceğiz ilçesinde şiddetli yağış nedeniyle Kargıcık Çayı taştı. Çayın yakınlarındaki bulunan Anadolu Lisesi, endüstri meslek lisesi, yatılı ilköğretim bölge okulu (YİBO), Köyceğiz İlçe Stadı ve otogarı su bastı. İlçedeki bazı evleri de su bastı, tarım arazileri de sular altında kaldı. Köyceğiz Köprüsü üzerinde bulunan trafik ekipleri de vatandaşları köprü üzerinde uzun süre durmamaları konusunda uyararak, köprünün çökebileceği anonsu yaptı. Köprünün tek şeridi ise ulaşıma kapatıldı. Muğla-Fethiye karayolu üzerindeki Namnam Köprüsü’nün tek şeridi trafiğe kapatıldı. Köprünün girişinde bekleyen trafik ve karayolları ekipleri, körünün ayaklarında meydana gelen çöküntüler nedeniyle Fethiye’den Muğla istikametine araç geçişine izin vermiyor. Muğla Valisi Fatih Şahin, yaptığı açıklamada, Köyceğiz’de yaşanan şiddetli yağış sonrasında Kargıcık Çayı’nın taşması sonucu su baskını geldiğini söyledi. Şahin, ”Şu anda en fazla sıkıntı Köyceğiz’de, bölgeye çok sayıda iş makinesi gönderdik. Herhangi bir can kaybı şu ana kadar söz konusu değil. Bana ulaşan bilgiye göre bazı köylerimizden su basma ihbarları alıyoruz. Ekiplerimiz bölgeye ulaşmaya çalışıyor” dedi.
100 DEN FAZLA EVİ SU BASTI
Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde Kargıcık Çayı’nın taşması nedeniyle yaşanan selde 100′den fazla evi su bastı, narenciye bahçeleri sular altında kaldı. Şiddetli yağışın ardından taşan Kargıcık Çayı’nın çevresinde ve Köyceğiz ilçesinde 100′den fazla evi su basarken, çok sayıda otomobil ve narenciye bahçeleri sular altında kaldı. Evleri su basan vatandaşlar kendi imkânlarıyla suları temizlemeye çalışıyorlar.
VALİ SEL BÖLGESİNDE
Muğla Valisi Fatih Şahin, Kargıcık Çayı’nın taştığı dere yataklarında ve Köyceğiz ilçe merkezinde incelemelerde bulundu. Vali Şahin, yaptığı açıklamada, Köyceğiz’de 40-50 yıldır bu tür şiddetli yağışın yaşanmadığını, yağışın ardından Kargıcık Çayı’nın 3 noktadan taştığını söyledi. Çayın geçtiği ilçe merkezinde su baskınlarının yaşandığını dile getiren Şahin, ”Ekiplerimiz öncelikle suyun taştığı 3 önemli noktayı kapatmaya çalışıyorlar. Şiddetli yağış gece yarısına kadar sürecek. Son 30 saatte metrekareye 170 kilogramın üzerinde yağış düştüğü öğrenildi.
”MAHSUR KALAN ÖĞRENCİLER TAHLİYE EDİLDİ”
Özellikle yerleşim alanlarının dere kenarlarında çalışma yaptıklarını belirten Şahin, Köyceğiz ilçe merkezindeki yerleşim alanlarının yanı sıra otogarda da su baskınının yaşandığını kaydetti. Dere kenarlarında yaşayan vatandaşların dikkatli olmalı gerektiğini vurgulayan Şahin, ”Uzun vadede derenin mutlaka ıslah edilmesi gerekiyor. Ayrıca Yatılı Bölge Okulunda mahsur kalan öğretmen ve öğrencilerin hepsi tahliye edildi” diye konuştu. Yaşanan sel sonrasında su seviyesinin arttığı Kargıcık Çayı’nın geçtiği Köyceğiz Köprüsü ile bir ayağı su seviyesinin yükselmesi nedeniyle çöken Namnam Köprüsü’nde trafik kontrollü bir şekilde sağlanıyor.
2 KÖYDE 2 BİNE YAKIN KOVANDAKİ ARILAR TELEF OLDU
Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde etkili olan şiddetli yağış sonrasında, 2 köyde 2 bine yakın kovandaki arıların telef olduğu bildirildi. Köyceğiz ilçesinde dün gece başlayan ve etkili olan şiddetli yağış sürüyor. Yağış hayatı olumsuz etkilerken, Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği ekipleri, Köyceğiz’in Balcılar ve Kıyra köylerinde bulunan 2 bine yakın arı kovanındaki arıların telef olduğunu tespit etti.
İKİ TEKNE BATTI
Köyceğiz’e bağlı köylerde etkili olan şiddetli yağış sonrasında yaşanan su baskını nedeniyle evlerinde mahsur kalan vatandaşlar, jandarma ve İl Afet Müdürlüğü ekiplerince kurtarıldı. Köyceğiz Gölü’nün su seviyesinin yükselmesiyle gölde demirli olan iki tekne su alarak battı. Gölün su seviyesinin yükselmesiyle kordonda bulunan iş yerlerinin bir bölümünü de su bastı. Kargıcak Çayı’nın taşması sonrasında, sel sularının bastığı yatılı ilköğretim bölge okulunda bir süre mahsur kalan okul görevlilerinden Sami Tok, ”Biz kendi imkânlarımızla okulun kapısına barikat kurduk. Bir süre sonra sel suları okulun içine girmeye başladı. Okulda yatılı olarak kalan 25 öğrenci vardı. Hemen onları tahliye ettik. Okulun birinci katındaki derslikler ile kazan dairesine sel suları girdi” dedi.
AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ÖZDEN; TEK TESELLİMİZ CAN KAYBININ OLMAMASIDIR
AK Parti Muğla Milletvekili Yüksel Özden, yaptığı açıklamada, vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileterek, ”İki köyde vatandaşlarımızın arı kovanlarının zarar gördüğünü öğrendim. Bu vatandaşlarımız ile selden maddi kayba uğrayan vatandaşlarımızın zararlarının temini için girişimlerde bulunacağım. Sevindirici olan ise herhangi bir can kaybının yaşanmaması” dedi.
MUĞLA’DA 30 SAATTE 125 KİLOGRAM YAĞIŞ
Şiddetli yağış, Muğla kent merkezinde de yaşamı olumsuz etkiliyor. Muğla Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, kent merkezine son 30 saatte 125 kilogram yağışın düştüğünü bildirdi. Bölgedeki bazı tarım arazilerinin sular altında kaldığı gözlendi. Muğla Belediyesi ekipleri, kent merkezinde su baskını yaşanmaması için çalışma yürütüyor. Yatağan ilçesinde ise şiddetli yağışın ardından, Yatağan Çayı bazı noktalarda taştı ve yazlık evler su altında kaldı. Bazı ağaçlar rüzgarın etkisiyle devrildi. Şiddetli yağış ve yaşanan sel nedeniyle çok sayıda elektrik ve telefon direği devrildi. Köyceğiz-Muğla ve Muğla-Denizli yolunun Çakmaklar mevkisinde sel nedeniyle yollarda hasar oluştu. Yağışın etkili olduğu güzergâhlarda, trafik ekipleri sürücüleri anonslarla yavaş seyretmeleri konusunda uyarıyor.
SON 48 SAATTE METREKAREYE 203 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ
Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde Kargıcak Çayı’nın taşması nedeniyle yaşanan selin ardından hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Köyceğiz’de son 48 saatte metrekareye 203 kilogram yağış düştüğü bildirildi. Köyceğiz’de etkili yağışın ardından taşan Kargıcak Çayı’nın neden olduğu selin ardından ilçeye gönderilen Devlet Su İşleri ve İl Özel İdaresine ait iş makineleri, çayın taştığı noktalarda kayalarla doğal barikatlar oluşturuyor. Köyceğiz ilçe merkezinde ve selden zarar gören köylerde hasar tespit çalışmaları sürdürülüyor. Karayolları ekipleri, selden zarar gören Muğla-Fethiye yolu ile sel sırasında bazı bölümleri çöken yaşanan Namnam Köprüsü’nde çalışma yapıyor. Trafik ekipleri, köprüden Fethiye’den Muğla yönüne geçişe izin vermiyor. Bazı vatandaşlar, Kargıcak Çayı’ndan selin getirdiği ağaçları topluyor. Köyceğiz Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, ilçede son 48 saatte metrekareye 203 kilogram yağış düştüğünü, yağışın aralıklarla devam edeceğini, özellikle salı günü bölgede yeni bir yağışlı havanın etkili olacağını bildirdi. Muğla Valisi Fatih Şahin, yaptığı açıklamada, sel nedeniyle kalorifer kazanları kullanılmaz hale gelen Köyceğiz Mesleki Teknik Eğitim Merkezi’nde eğitime 3 gün ara verildiğini ifade ederek, ”Eğitime çocuklarımız üşümesinler diye ara verdik. Kaloriferler yanmaya başlayınca eğitime devam edilecek. İlçede DSİ ile bizim gönderdiğimiz iş makineleri çalışmalarını sürdürüyor” diye konuştu. İl Milli Eğitim Müdürü Gürbüz Karabulut da selden 3 okulun etkilendiğini belirterek, ”Okullarda hasar tespit çalışmaları sürdürülüyor. Selden en fazla etkilenen ve kalorifer kazanları kullanılamaz hale gelen bir okulumuzda eğitime ara verdik. Selde maddi zarar oluşan okullarımızla ilgili olarak bakanlığımızı bilgilendirdik” dedi. (AA)MGL0387