«

»

AA’NIN KURULUŞUNUN 92. YIL DÖNÜMÜ

AK Parti Muğla Milletvekili ve Asya Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Yüksel Özden, kuruluşunun 92. yıl dönümünde Anadolu Ajansı’nı (AA) kutladı. Özden, AA Muğla Büro Müdürlüğü’ne gönderdiği kutlama mesajında, Anadolu Ajansı’nın Cumhuriyet’in kuruluşundan önce hizmet vermeye başladığını ve her geçen yıl büyüyerek bugünlere geldiğini kaydetti. Anadolu Ajansı’nın günlük, siyasi, spor, sosyal ve ekonomi konularda yurt içi ve yurt dışında insanların iletişim sağlamasında Türkiye’nin sesi olduğuna değinen Yüksel Özden, mesajında şu ifadelere yer verdi: ”İlkeli çalışmalarından dolayı, 92 yıldır hizmet veren Anadolu Ajansı’nın kuruluş yıl dönümünü kutlar, tüm Ajans çalışanlarına sağlık, başarı ve esenlikler temenni ederim.”
Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş ve Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, kuruluşunun 92. yıl dönümünde Anadolu Ajansı’nı (AA) kutladı.
Karakuş, AA Muğla Büro Müdürlüğü’ne gönderdiği kutlama mesajında, ”Bir ülkenin gelişmişlik düzeyinin en büyük göstergelerinden biri kuşku yok ki basının varlığıdır. 6 Nisan 1920 yılından beri ilkeli yayın hayatıyla tüm sektöre örnek teşkil eden Anadolu Ajansı’nın 92. Yılını tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” ifadesini kullandı. Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harmandar ise Muğla Büro Müdürü Kenan Gürbüz’e gönderdiği mesajında, şu ifadelere yer verdi: ”Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 6 Nisan 1920’de kurduğu, ülkemizin milli mücadeledeki sesini duyuran güzide kurumumuzun 92. yılını yürekten kutluyor, basın meslek ilkelerinden taviz vermeden, güvenilir, tarafsız habercilik anlayışıyla sürdürdüğünüz kamusal görev için sizleri tebrik ediyor ve başarılarınızın artarak devam etmesini diliyorum.”
Muğla Vali Yardımcısı Kurt, kuruluş yıl dönümünde AA’yı kutladı. Muğla Vali Yardımcısı Faruk Necmi Kurt, kuruluşunun 92. yıl dönümünde Anadolu Ajansı’nı kutladı. Muğla Vali Yardımcısı Faruk Necmi Kurt, yayınladığı kutlama mesajında, Anadolu Ajansı’nın 6 Nisan 1920 tarihinden bu yana yurt içi ve yurt dışında üstün bir gayret ve başarıyla görevini yürüttüğüne dikkati çekti. Kurt, mesajında, ”Kuruluş yıldönümünüzü kutlar, şahsınızda tüm ajans çalışanlarına sağlık, başarı ve esenlikler temenni ederim” dedi.
Muğla Belediye Başkanı Gürün, kuruluşunun 92. yıl dönümünde Anadolu Ajansı’nı (AA) kutladı. Gürün, AA Muğla Büro Müdürlüğü’ne gönderdiği kutlama mesajında, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla 6 Nisan 1920’de kurulan AA’nın, olayları tarafsız bir anlayışla vatandaşlara, halkın istek ve beklentilerini de devlete anlattığını kaydetti. Başkan Gürün, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
”Ulusal ve uluslararası seviyede güvenilir bir haber kaynağı olan Anadolu Ajansı, haber iletme ve halkımızı aydınlatma konusundaki hizmetleriyle geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de ülkemizin ve basınımızın gelişmesine katkılarını devam ettirecektir. Anadolu Ajansı, yayıncılık anlayışı ve misyonuyla milletimizin güvenini ve saygısını kazanarak basınımızın temel taşı olmuştur. Çağın gereklerine uygun, kendisini sürekli yenileyerek geliştiren, yaygın haber ağı, hızlı ve tarafsız haber akışıyla güvenilir haberciliğin sembolü olan Anadolu Ajansı’nın bu değerlerini bozmadan devam ettireceği inancı ile kuruluş yıl dönümünü kutluyor, tüm çalışanların başarılarının artarak devamını diliyorum.”
Anadolu Ajansı (AA) Antalya Bölge Müdürü Tuncer Çetinkaya, ”Hepimizce malum ki gazeteciler tarihin karalama defterini yazarlar. İşte Anadolu Ajansı Türkiye Cumhuriyeti tarihini de aynı zamanda yazmış köklü bir kuruluş” dedi. Anadolu Ajansı’nın kuruluşunun 92. yıl dönümü dolayısıyla AA’nın eski bölge müdürleri Şennur Erdoğan ve Ahmet Dökdök, TRT Antalya Bölge Müdürü Hüseyin Arslangiray, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Değer, Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürü Esen Diler, Basın İlan Kurumu İl Müdürü Mehmet Emre Serhatlı, AA Bölge Müdürü Çetinkaya’yı ziyaret etti. Çetinkaya, konuklarıyla AA’nın 92. yıl pastasını kesti. AA’nın 100. yıl hedefleri doğrultusunda yürüttüğü çalışmaları anlatan Çetinkaya, bu hedef ve vizyonun 9 Nisan’da kamuoyuna açıklanacağını kaydetti. 100. yıl vizyonunda ”çok dilli bir Ajans” kurulmasının amaçlandığını vurgulayan Çetinkaya, AA’nın 11 dilde yayın yapmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü bildirdi. İlk yabancı yayında dilin Boşnakça başladığını anımsatan Çetinkaya, Hırvatça ve Sırpça’nın da birlikte değerlendirileceğini, daha sonra da Arapça ve İngilizce yayının başlayacağını ifade etti. Çetinkaya, ”Bu sene içinde 4-5 yeni dil devreye girmiş olacak. Ajans’ın hedefi 11 dilde yayın yapmak. Şu anda 130 ülkede örgütlenme hedefi koydu” diye konuştu.
Tuncer Çetinkaya, Ajans’ın yeni vizyonunda finans haberciliğinin de olduğunu, AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk’ün Merkez Bankası’nın anlık verilerinin bir yabancı haber ajansı tarafından yayınlandığına dikkati çektiğini anlattı. Ajans’ın veri yayıncılığına başlamak üzere de atılım yaptığını belirten Çetinkaya, bu amaçla ekonomi ve finans haberleri müdürlüğünün İstanbul’a taşındığının altını çizdi. Ajans’ın görüntülü haberlerde bu eksikliği gidermek üzere çalıştığını ifade eden Çetinkaya, şöyle konuştu: ”Bir ay kadar önce 300 yeni kamera alındı, bütün bölgelere gönderildi. Kameramanlar eğitimden geçiriliyor. Ajans, görüntülü haberlerde de atılım içinde. Bu noktada eğitimlerini de tamamlıyor, teknik donanımını da tamamlıyor. Belki yakında iPad üzerinden, iPhone üzerinden bir takım yayınlara geçilecek. Bunun planlamalar GSM şirketleriyle yapılıyor. Yani altyapıyı yenileyip, teknolojinin imkanlarından yararlanmak istiyor Ajans.” Muhabir kadrosunu güçlendirmek üzere kurulan Haber Akademisi’nin çalışmaları hakkında da bilgi veren Tuncer Çetinkaya, şu anda akademide 38 kişinin yeni yayıncılık anlayışıyla eğitime tabi tutulduğunu kaydetti. Akademi’ye kabul edilen gazeteci adaylarının tamamının yabancı dil bildiğine dikkati çeken Çetinkaya, bu muhabirlerin büyük bölümünün yurt dışına gönderileceğini söyledi. Çetinkaya, Ajans’ın bölgelerde de güçlü bir yapı kuracağını, mevcut 18 bölgenin bağımsız çalışmaya başlayacağını anlattı. Haber servisinin artık bölgelerden eğitimli redaktörler tarafından yapılacağına değinen Tuncer Çetinkaya, ”Türkiye genelinde bölgesel yerel yapıların güçlendirilmesi hedefleniyor. Ajans kendini yenileyip 100. yıla hazırlanıyor” dedi.
Büyük Önder Büyük Önder Atatürk’ün kurduğu ilk müesseselerden birinin AA olduğunu hatırlatan Çetinkaya, ”Hepimizce malum ki gazeteciler tarihin karalama defterini yazarlar. İşte Anadolu Ajansı Türkiye Cumhuriyeti tarihini de aynı zamanda yazmış köklü bir kuruluş” diye konuştu.
KARDEŞ KURULUŞLARIN İŞBİRLİĞİ
TRT Antalya Bölge Müdürü Hüseyin Arslangiray, AA ve TRT’nin kardeş kuruluşlar olduğunu ve son yıllarda iki kuruluş arasındaki dayanışmanın güzel şekilde sürdüğünü ifade etti. AA ile TRT’nin ortak projeler geliştirmesi gerektiğini vurgulayan Arslangiray, ”Antalya veya bölge çapında ortak bir proje geliştirerek ses getirmemiz gerekiyor” dedi. AGC Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Değer, kamu yayıncılığı yapılırken mutlaka tarafsız olmak gerektiğine işaret etti. Bunun yapılan işi zorlaştırdığına değinen Değer, kamu yayıncılarının özel sektör kadar rahat olmadıklarını vurguladı. Kamu yayıncılığı yapan kurumlarının işinin zor olduğunu belirten Süleyman Değer, ”İşimizi ciddiyetle sürdürüyoruz. İşimiz zor, hedefler küresel” diye konuştu. Basın İlan Kurumu İl Müdürü Mehmet Emre Serhatlı, AA’nın güzide bir kuruluş olduğunu, basın kuruluşlarının haberlerinin büyük bölümünün AA kaynaklı olduğunu söyledi. AA’nın Türkiye’de önemli bir açığı kapattığına değinen Serhatlı, ”Doğru, anlaşılır, hedefe yönelik, tarafsız ve hızlı haberciliği AA yıllardan beri çok iyi şekilde yapıyor. Böyle de devam edeceği vizyonunuzdan belli” dedi.
Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürü Esen Diler, genel müdürlüklerinin son birkaç yılda önemli bir atılım yaptığını, artık kurumun tanınırlığının da arttığını anlattı. Türkiye’nin her yöresinde bölgesel bilgilendirme toplantıları düzenlediklerini kaydeden Diler, 81 ilde de ”Basın Ormanı” kurulacağını bildirdi. AA’nın eski Antalya Bölge Müdürleri Ahmet Dökdök ve Şennur Erdoğan da kurumdaki anılarını paylaşarak, kuruma nice yıllar diledi. AA