«

»

Muğla’da 152 Bin Öğrenci Ders Başı Yaptı

MUĞLA'DA 152 BİN ÖĞRENCİ DERS BAŞI YAPTI 2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BUGÜN DÜZENLENEN TÖRENLERLE BAŞLARKEN, MUĞLA'DA 796 OKULDA, 13 BİN 308 ÖĞRETMEN VE 152 BİN 549 ÖĞRENCİ DERS BAŞI YAPTI.2019-2020 eğitim ve öğretim yılı bugün Muğla genelinde düzenlenen törenler ile başladı. Menteşe ilçesinde düzenlenen tören tarihi Atatürk İlkokulunda gerçekleştirildi. Muğla Valiliğince 87 yıl sonra restore edilerek eğitim öğretime yetiştirilen Muğla’nın ilk okulu Atatürk İlkokulu’nda düzenlenen törene Vali Esengül Civelek, AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, CHP Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban ve Süleyman Girgin, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsayin Çiçek, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, öğrenci velileri ve vatandaşlar katıldı.

Muğla Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, eğitim ve öğretim yılının açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Bu gün yeni bir eğitim-öğretim yılına başlamanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz. Bugünkü törenimize, Cumhuriyet’imizin 10’uncu yılı kutlamalarına şahitlik etmiş, adını Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ten alan Atatürk İlkokulumuz ev sahipliği yapmaktadır. 2019-2020 Eğitim Öğretim yılının tüm Atatürk İlkokulu ailesine; Muğla’mıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Muğla’nın eğitim seviyesinin ve okuma oranının Türkiye’de ilk sıralarda yer aldığını belirten Muğla Valisi Esengül Civelek, “Gelecek eğitim ile şekillenecektir. Ülkemizi aydınlık yarınlara kavuşturacak geleceğimizin teminatı çocuklarımızı bilgiyi üretebilen, değerlendirebilen, paylaşabilen, bilimsel gelişmeleri izleyebilen, iyi birey olarak yetiştirebildiğimiz takdirde çağdaş ülkeler arasında yer alabiliriz” dedi.

Milletvekili Yelda Erol Gökcan konuşmasında şunları söyledi : “Bugün, İlköğretim Haftası açılış töreninin yapıldığı  Atatürk İlköğretim Okulu, 88 yıllık tarihi geçmişi ile bu kentte yaşayan herkesin bahçesinde oyunlar oynadığı, anılarını biriktirdiği bir yer.

Yapılan son tadilat çalışması ile çocuklarımızın eğitimi açısından modern bir hale getirildi. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Liseye Geçiş Sınavlarında Muğla geçtiğimiz aylarda Türkiye birincisi oldu. Bu başarıların bizlerinde desteği ile artacağına inanıyorum.

Değerli Öğretmenlerimiz, Anne-Babalar ve Sevgili Öğrenciler; 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılına huzur ve güven içinde girmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Keşfeden, sorgulayan, bilimin ışığında kendini yenileyen bireyleri hep beraber yetiştireceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle; öğretmenlerimize, öğrenci kardeşlerime ve ailelerine en içten sevgi ve başarı dileklerimi sunuyor, “İlköğretim Haftasının” ve 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının hayırlı, uğurlu ve başarılı geçmesini temenni ediyorum.”

Vali Civelek ve protokol üyeleri daha sonra okul bahçesine fidan dikerek, restore edilen okulunun ilk öğrencileri ile okul girişinde fotoğraf çektirdi.